02 Ocak 2017 Pazartesi 16:47
Halep Dünyanın Gözü Önünde Yok Oluyor
Ellerindeki bölgeleri kaybedip geri çekilen muhaliflerden geriye binlerce masum sivil kaldı.İran ve Suriye askerlerinin sorgusuz sualsiz etnik soykırım başlattığı ve insanlığın yok olma noktasına geldiğini birleşmiş milleler kabul etti. BİRLEŞMİŞ Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, Halep'in doğusundaki çatışmalar sırasında sivillerin yaşadığı drama dikkat çekerek, Halep'te "insanlığın tamamen yok olduğunu" söyledi . Colville ayrıca, rejim yanlısı güçlerin evlere girip kadınlar ve çocuklar dahil olmak üzerine içeride buldukları insanları öldürdüklerini söyleyerek, halkın vurulma korkusuyla sokaklardaki cesetleri dahi oldukları yerde bırakmak zorunda kaldığını belirtti.

Sahi ne işe yarıyordu bu birleşmiş milletler hani savaş ortamı oluştuğunda  sivillerin korunması ve barış ortamının oluşmasına çalışması gereken bir kurum değil miydi.Ancak BM de 5 devlet var ve bu devletlerden 2 tanesi Suriye de fiili olarak varlıklarını sürdürüyorlar.ABD daha çok petrol havzaları ve buraların güvenliğini sağlamak amacıyla PYD  yi silahlandırıyor.Rusya ise zor durumdaki rejim güçlerine yardım ederek Esad ın elini güçlendirmeye çalışıyor.Halep'te muhaliflerin elinde olan çok önemli bir bölgeydi ve Rusya- İran- Suriye ittifakı  ile muhaliflerden alındı.

Dinsel ve ideolojik olarak farklı şeyleri savunan iki tarafın karşılaştığı bölgede en fazla acı çekenler siviller oluyor.Çocuklar katlediliyor kadınlara tecavüz ediliyor.Erkekler acımasız bir şekilde öldürülüyor.Yıllardan beri süre gelen Şii Sünni savaşlarının bir örneğini burada da görüyoruz.
Dikkat etmemiz geren bir konu da Suriye de yıllardır insanlık dramı yaşanır ve topluca katliamlar yapılırken ne oldu da herkes bir anda Halep sevdalısı oldu daha önce neden bu kadar ses çıkarılmadı.
 
Yorumlar