19 Nisan 2017 Çarşamba 18:17
Dolarda İyimserlik Kısa Sürdü

Referandumun resmi olmayan sonuçlarının erken seçim ihtimalini ortadan kaldırmasının ardından ilk aşamada gerileyen dolar günün kalanında yukarı yönlü dalgalansada malesef ekonomi açısımdan Türkiyede güzel şeyler olmuyor. Halen  OHAL’in uzatılması, referandum sonuçlarına ilişkin tartışmalar gibi unsurlar TL’de değer kaybının sürmesine neden oluyor. Refarandumun tepkili sonuçalarından itibaren, 17 nisan 2017 de 18:40’ta 3.6641/3.6647 seviyesinde olan dolar/TL akşam saatlerinde 3.7151 seviyesine kadar yükseldi.

Bugün ise dolar sabah erken saatlerde de 3.71 seviyesinde seyretsede,saat 09:12’de 3.6925/3.6943 seviyesinde geriledi. Refarandum süresi boyuca dolar sahte bir iyimserlik göstersede herkes refarandumdan sonra bu sürecin değişmesini bekliyordu. Bu konuda deneyimli banka sektörü çalışanları ise, referandum sonrası kurdaki ilk pozitif etkinin uzun sürmesinin zaten beklenmediğinin altını çizdi.Ancak yinede onlarda şaşkın, gerçek fiyatlamalar dönüş biraz hızlı oldu gibi görünüyor kur piyasasında. AB’nin referandum sonuçlarına mesafeli yaklaşımı, OHAL’in uzatılması gibi unsurlar piyasada güvensizliğinin temelini oluşturuyor. Öte taraftan, yapısal reformlara dönük yapılan açıklamalar ise  piyasalarda pek ikna olmuş  hissi bırakmıyor.  Olağanüstü Hal’in (OHAL) üç ay daha uzatılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının imzalandığı yaptırımda tüm piyasa tedirgin dunya ise şaşkın. Özellikle Türkiyede güven vermeyen bir şeçimle evet çıkan refarandumda ,analistlere göre piyasalar için önümüzdeki dönemde ana gündem konuları siyasi gelişmeler, AB ile ilişkiler, idam referandumu, yapısal reformlar ve jeopolitik riskler olacak buda piyasaları ve dünya ekonomisini  oldukça etkileyecek görüyor.

 Referandumun meşruluğuna yönelik tartışmaların kur üzerinde baskı yaratmaya halen devam ediyor. Vatandaşta analistlerde dunya piyasasıda gelişmelerden memnun değil.Paskalya tatil sonrası Londra piyasalarının bugün açılacağının altı çizilsede malesef  referandum meşruiyet tartışması ve Batı’ya karşı açıklamalar dolayısı ile TL için çok pozitif bir gün olmayabilir” denildi. Sepet bazında TL aynı saatte 3.8146/3.8169, euro/TL ise 3.9343/3.9366 seviyesinde bulunuyor. Dolar ise bir tıkda olsa düşüse geçsede bu rakamların altına düşmesi baz bile alınmıyor piyasalarda.

Yorumlar