04 Nisan 2017 Salı 16:15
Tavşan Beslemek İsteyenler Dikkat Bazı Kurallara Uymak Zorundasınız
Öncelikle cok kucuk yavru tavsanları annelerin den ayırmamak gerekyor. Aslında tavşan besiciliğinde en önemli konularda biri tavşanın barınma yeridir. Tavsanların kendilerini güvence altına alıcakları, korktukları bir sey olunca gidip yuvasların da huzur bulacakları birv yerden bahsediyoruz. . Tavşan yeni bir yere geldiğinde önce kendine güvenli bir alan arar, bu genelde sahibinin onun için hazırladığı yuvadır. İlk zamanlar bu yuvadan ürkekçe çıkan tavşan kısa sürede yeni evine uyum sağlar ve evi keşfetmeye, sahibine alışmaya başlar.
 
Kesinlikle ilgi bekleyen bir tür olan tavsanlara kuru yemlerin aksine cok fazla yeşillik ve havuc verilmesi uygun değildir. Maydonozun kesinlikle verilmeyecegi tavsanlara bilinenin aksıne havuc da cok yedirilmemesi lazım. Su icmeleri  izin ozel kapları olan tavsanların ıslanmamamaları da önemli bir husustur. Suyu pek sevmeyen tavsanlar zaten kendi kendilerini temizleyebilme ozelliğine sahiptirler. Korktukları zaman , yasam sansları azalan tavsanlar size alısın ca kedi gibi yanınız dan ayrılmaz. Tavşanlar hareketli canlılardır. En köşe bucağı görmeyi severler, Yaratılış itibari ile hareketli canlılardır. Bu sebeple onları dizginlemeye çalışmak yapılacak en büyük hatalardan biridir. Yuvasına kapatılmış bir tavşan elbette mutsuz olacaktır. Mümkün olduğu kadar serbest kalmalı ve gezmesine izin verilmelidir. Mümkün değilse bile hiç olmassa düzenli olarak gezdirilmeli veya gezmesine müsade edilmelidir.

Tavsanlar biraz büyüdüklerin de veteriner eşliğin de tırnakları kesilmeli , biraz daha büyüduklerin de bir dal roka, marul gibi besinler le gıda takviyesi yapılmalıdır. tavşanlar  ın tuyleri de buyuk oran da size sorun teşkil edebilir. Tavsanlar kusamadıkları için yuttukları tüyler büyük problem yaratır . Kısa ve normal uzunlukta tüyleri olan tavşanların en az haftada bir tüylerinin taranması, fırçalanması gerekir.BU yuzden eger bir kac ay sonra hevesiniz gececekse ucuz diye hic tavsan almaya yeltenmeyin. Cünkü tavsanı terketmenız cocugunuzu terketmek le es degerdir. Tavsanlar cocuk gibidir cünkü ve ilgisiz olurler
 
Son Güncelleme: 13.04.2017 21:51
Yorumlar