15 Şubat 2017 Çarşamba 16:21
Türk Tipi Başkanlık Sistemi nedir, Türkiye'de nasıl uygulanacak?
Türk Tipi Başkanlık Sistemi nedir, nasıl uygulanacak, seçimler nasıl yapılacak başkan yardımcısı nasıl seçilecek seçilen başkan kaç yıl görev yapacak ve tekrar seçilebilecek mi? Tüm yönleri ile merak ettiğiniz yeni sistem Başkanlık için kaleme aldığımız haberimiz.

Başkanlık Sistemi için geri sayım başladı, 2017 yılı bir hayli yoğun olacak, yeni anayasa değişikliği, başkanlık sistemi için referandum ve başkanlık seçimleri yapılacak. Çevremizdeki ateş çemberinin gölgesinde geçecek referandum ve başkanlık seçimleri Türkiye'nin hedeflerine yaklaşması için bir sıçrama yapmasını sağlayacak mı? Bunu hep beraber göreceğiz, işte Türk Tipi Başkanlık Sistemi!

TÜRK TİPİ BAŞKANLIK NEDİR?
Türk Tipi Başkanlık Sisteminde üniter devlet ve tek bir meclis yer alacak ve parlamento ve başkana siyasi olarak oluşacak çözümsüzlüklerde karşılıklı fesih yetkisi verilecek. Net olarak açıklamak gerekirse Parlamento ya da Başkan görevini sona erdirmek şartı ile kanunla verilen fesih yetkisini kullanma hakkına sahip olacak. 

TÜRK TİPİ BAŞKANLIK NASIL OLACAK?
Başkan halk tarafından iki turda 5 yıllığına seçilecek, isterse ikinci kez adaylığını koyabilecek!
Başkanlık için son seçimlerde %5 oy alan ve 100 bin seçmen başkanlık için aday çıkarabilecek. 
Başkan ile birlikte başkan yardımcısıda seçilecek.
Başkanlık seçimleri ile TBMM seçimleri aynı gğn yapılacak.
Yürütme başkanda olacak ve bakanları atayıp görevden alacak.
Başkan hakkında TBMM üye sayısı 367 olduğunda soruşturma açılabilecek, 412 üye sayısı ile Yüce  Divan'a sevk edilebilecek.
Son Güncelleme: 16.02.2017 20:47
Yorumlar