12 Ocak 2017 Perşembe 22:31
(AKOM)'dan İstanbul İçin Olağan Üstü Karar
Cuma gecesinden beri İstanbul’a sürekli yağan kar yağışı hayatı felç etmiş durumda… Kar yağışı nedeniyle İstanbul'da Pazartesi günü okullar tatil edilmişken kar yağışının devam etmesi nedeniyle 10 Ocak Salı günü içinde okulların tatil edildiği açıklandı. İstanbul'da bugün de metro ve metrobüslerin  sabaha kadar çalışacağı belirtilirken, trafik yoğunluğunun da Cuma gece yarısına kadar yüzde 90 seviyesinden  yüzde 25 seviyelerinde kadar düştüğü açıklandı.

İstanbul’da yağışı devam eden yoğun kar’ın insanları da evlerine mecburen hapsettiği görüldü. Sokak ve caddelerin yağan kar nedeniyle iyice dolması ve diğer yollarında araçlardan dolayı kapalı olması yüzünden insanların mecbur kalmadıkça  dışarıya çıkmadıkları görüldü.

Halkın ve sokağın durumu bu haldeyken tabii ki de belki şu an en zor durumda olanların başında İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanları bulunuyor. Zira Cuma akşamından bu tarafa yollarda ve sokaklarda belediyeye ait 1347 araç ve iş makinesiyle 9 bölgede, 7 bin personelle aralıksız görev yapmaya devam ediyor.
İstanbul Büyükşehir belediyesi ekipleri gece boyunca TEM karayolunda  karayolları ekiplerinin yol açma çalışmalarına yardımcı olarak onlara araç ve tuz takviyesi ayrıca yolda kalan, araçlarında bekleyen vatandaşlar da kumanya, çay ve hazır çorba dağıttılar.

6 Ocak Cuma akşam saatlerinde İstanbul'u etkisini altına alan yoğun kar fırtınası için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinden (AKOM) yapılan açıklamaya göre kar yağışının özellikle Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Başakşehir, Arnavutköy, Mahmutbey olmak üzere il genelinde etkili olduğu ve önümüzdeki günlerde de kar fırtınasının devam edeceği belirtildi.
 
Yorumlar