11 Mart 2017 Cumartesi 21:33
Ypg'nin Korku Dolu Rüyası Fırtına Obüs Menzili, Özellikleri Nedir - YPG'yi Vuran Tankların Özellikleri Neler
Barışı korumanın zor ve yeri geldiğinde bedel istediği bir dönemde yaşıyoruz. Ülkemizin etrafı ateş çemberine dönmüşken barışı ve ülkemizi korumak için güçlü olmamız gerekiyor. Güçlü bir orduya sahip olma üzerimizde planlar kuran düşmanlarımız açısından caydırıcı olmaktadır. Dünyanın sayılı ordularından birine sahip olan ülkemiz aynı zamanda silah gücü bakımından da iyi durumdadır. Kendi üretimimiz olan silahlarla daha da caydırıcı olan ordumuz düşmanlara korku dostlara ise güven vermektedir.

Son zamanlarda ordumuzun Azez' deki PYD mevzilerini vurmasıyla gündeme gelen fırtına obüsler ülkemizin ifithar ettiği silahlardan biridir. T-155 Fırtına adıyla üretilen silah Türkiye yapımıdır. Fırtına sahip olduğu Aselsan yapımı frekans atlamalı dijital telsizleriyle emniyetli, süratli, hareketli ve elektronik harp korumalı olduğundan oldukça etkin bir silahtır. Araç oldukça gelişmiş süspansiyon sistemiyle çok zor arazilerde bile rahatça hareket edebilmektedir.

MKE tesislerinde üretilen Fırtına obüs hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazırlanabilmektedir. 8 atışı bir dakika içinde yapabilen fırtına ayrıca karşı atışlardan zarar görmemek için 30 saniye içinde bulunduğu yeri terk edebilmektedir. NATO standardı her cins 155mm obüs mühimmatını kullanabilen Fırtına 48 adet mühimmat taşıyabilmektedir. Elektrikle çalışan ve elektronik olarak kontrol edilen otomatik mermi doldurma sistemine sahiptir. Obüs 23 litrelik yanma odası hacmine sahip bir namluya sahiptir.
 
Son Güncelleme: 13.04.2017 13:35
Yorumlar