21 Mayıs 2017 Pazar 18:56
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Genel Başkanı oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ayrı kaldığı evine yeniden döndü, 998 gün sonra aşkına geri dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyük gelişmelerin sinyallerini verdi. Ankara Arena’daki Ak Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi ile, 998 gün önce Ahmet Davutoğlu’na bıraktığı “Genel Başkanlık” görevini Binali Yıldırım’dan devraldı.

Referandumda kabul edilen Anayasa değişikliği çerçevesinde 2 Mayıs’ta partisine kurucu üyeliği yeniden ihdas edilen Erdoğan’ın, Genel Başkanlığı üstlenmesiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecinde de önemli bir viraj alınmış olacak.

Ankara Arena’da saat 10.00’da başlayan kongrede Başkanlık Divanı seçimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı seromonisinin ardından Yıldırım “Genel Başkan” sıfatıyla son kez konuşma yaptı. Erdoğan “Genel Başkan adayı” olarak partililere ve delegelere hitap etti.

Kongrede konuşmaların ardından önce Genel Başkan, ardından da Merkez Karar Yönetim Kurulu’nun (MKYK) 50 asıl 25 yedek, Merkez Disiplin Kurulu’nun 11 asıl 5 yedek, Demokrasi ve Hakem Kurulu’nun 3 asıl ve 2 yedek, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu’nun da 5 asıl 2 yedek üyeliği için seçimler gerçekleştirildi.

Kongre “Cumhurbaşkanı” titrinin yanına “AK Parti Genel Başkanı” titri de eklenecek Erdoğan’ın teşekkür konuşmasıyla tamamlandı.

81 İLDEN 1500 OTOBÜS
Kongreye kurucuların yanısıra partiden istifa eden ya da ihraç edilenler hariç olmak üzere AK Parti’nin kuruluşundan bu yana görev almış önceki dönem milletvekilleri, il başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları davet edildi.

81 ilden bin 500 otobüsle gelen 60 bin partili de salon içinde ve dışında AK Parti’de 2. Erdoğan döneminin başlamasına tanıklık etti.

Yorumlar