19 Mart 2017 Pazar 21:28
Çölyak Hastalığı Çocukların Büyümesine Zarar Veriyor
Çölyak hastalığı küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama görülür. İleri yaşlarda hastalık kansızlık, kemik zayıflığı ve karaciğer hastalığı gibi belirtilerle de kendini gösterir.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aysun Bideci, “Büyümeyi etkileyen faktörler arasında genetik özellikler, beslenme, hormonal denge, kemik yapısı, psikososyal etkiler, kronik hastalıklar yer alır. Kronik hastalıklarda çölyak hastalığı önem arz eder. Özellikle kilo azlığı ve boy kısalığı olan çocuklarda çölyak hastalığı araştırılmalıdır” dedi.
“Hamilelik sırasında da annenin iyi ve uygun beslenmemesi, sigara, alkol kullanması, annenin hipertansiyonunun olması, enfeksiyonal hastalık geçirmesi, plasenta yetersizliğinin de bebeğin doğum haftasına göre boy ve kilosunun düşük olarak doğmasına neden oluyor. Böyle doğan tüm bebeklerin, süt çocukluğu döneminde yaşıtlarını yakalamaları mümkün olmayabilir” diye konuştu.
“Anne babası topluma göre kısa olan çocuğun boyunun kısalığı her zaman genetik özelliklerine bağlanmamalıdır. Ailede olabilecek boy kısalığı nedenleri de öngörülerek araştırma yapılmalıdır. Anne babası kısa olan bir çocuk, kısa boylu olacak diye bir kural söz konusu değildir” ifadesini kullandı.
 
Yorumlar