14 Şubat 2017 Salı 19:57
Soğuk Havada Mikroplar Sizi Yatağa Düşürmesin işte detaylar!
Uzm. Dr. Başak Namdar Çelikkan, birçok insan grip, bronşit, zatürre gibi kışın daha çok görülen hastalıkların sebebi olarak soğuk havayı hatta karı suçlar ancak, yapılan araştırmalar ve elde edilen bulgular halk arasında uzun senelerden beridir devam eden bu algıyı ortadan kaldırıyor diyerek, yüzyıllardan beridir toplumlarda soğuk havanın çocukların solunum sistemi üzerine olumsuz etkisi olduğu düşünülmekte olduğunu ancak  bu klasik düşüncenin son 15 yıldır bilim adamları tarafından yapılan birçok çalışma sonucunda aslında değiştiğini belirtti.

Uzm. Dr. Başak Namdar Çelikkan, bu çalışmayı destekleyici olarak örneğin Antartika' da gönüllü bir grup insanda yapılan çalışmalarda soğuk havanın grip, bronşit gibi solunum sistemi hastalıklarına sebep olmadığını göstermiştir. Hatta kar yağmasının havada bulunan mikropların ölmesi anlamına geldiği, sıcaklık değerleri eksilere düşmekte ve hava mikroplardan dezenfekte olduğunu açıklarken bir çok Avrupa ülkesinde insanlar karda ve soğuk havada çocuklarının sıkıca giydirerek dışarıya çıkarırlar bunda asıl amaç bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi içindir diye belirtti.

Soğuk havanın solunum sistemi üzerindeki etkisine de değinmek gerekirse, Soğuk hava, mukus transportunda önemli bir koruyucu etkiye sahiptir. Solunum sisteminin girişinde ince bir mukus örtüsü olup kapı görevi görmektedir. Çeşitli mikropların akciğerlere ulaşmasını engeller. Ve soğuk havada mukus üretimi artar ve mukus daha kalın bir hal alır bu da mikroplara karşı bir set ve bariyer vazifesi şekline dönüşür.

öte yandan kar ve soğuk havada vücudun koruyuculuğu ve savunması daha da güçlenir. Karın yağması ve hava sıcaklığının eksilere düşmesiyle birlikte havada asılı kalan mikroplar yere düşerek ortam temizlenmektedir diye belirtildi.
 
Son Güncelleme: 14.02.2017 20:20
Yorumlar