13 Aralık 2016 Salı 23:46
Yeni Doğan Bebekler Göz Bakımı Nasıl Olur
Doğumda sırasında bebeğin gözüne bulaşan kan veya vücut sıvıları göz iltihabına sebep olabilir. Bebeğiniz kirpikleri birbirine yapışmış ve gözpınarlarında sarımsı beyaz bir akıntı ile uyanıyorsa ve bu akıntı iki üç gün geçmiyorsa nedeni göz iltihabı (konjuktivit) olabilir.

Doğumdan hemen sonra hastanelerde bebeğin gözüne damlatılan ve bebekte gonokok enfeksiyonu oluşmasını önlemek için kullanılan gümüş nitrat adlı ilaçtan kaynaklanmaktadır.Gümüş nitratlı damlalar bebeğin gözüne damlatıldığında doğumdan sonraki 4-5.günde ortadan kaybolan ve şişme ve gözde sarımsı akıntı ile karakterize olan kimyasal konjuktivit görülür.

Şişme ve akıntı düzelmiyorsa doktorunuza başvurun.  Başka bir mikroorganizmanın neden olduğu konjuktivit olabilir. Bu durumda antibiyotikli bir göz damlası veya merhemi kullanmanız gerekecektir.Bebeğinizin göz bakımını kaynatılıp ısıtılmış bir su ile gözünü bir pamuğun yardımı ile günde iki kez temizleyin. Gözünü gözpınarından dışarı doğru silin. Her göz için ayrı ve temiz bir pamuk kullanın.
 
Yorumlar