23 Şubat 2017 Perşembe 09:57
Exoplanet Discovery nedir Keşfi yapılan gezegenler!
Google yeni gezegen için doodle hazırladı. Bizler terörle bir birimizi yemekle uğraşırken NASA dünya benzeri içinde yedi gezeden bulunan bir yıldız sistemi keşfeftti, bu büyük keşif için arama devi google ise ana sayfası için hazırlamış olduğu doodle bunu kutladı. Peki  nedir Exoplanet Discovery bunu sizler için araştırdık.

- EXOPLANET DISCOVERY

Dünyamıza 40 ışık yılı uzaktaki bir yıldız sisteminde keşfedilen bu sistem içinde dünya benzeri 7 gezegen barındırıyor. Bu gezegenler içinde su bulundurmaya uygun gezegenler. Yapılan bu keşif gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair bilgiler sunacak.  Bilim adamlarına göre bu bir hazine, NASA'ya göre bu son yılların en büyük keşifleri arasında, dünyaya 40 ışık yılı uzakta yer alan gezegenler, dünyamızın büyüklüğünde. Astronıomların daha öncede böyle bir keşfi olmuştu, ancak içinde su barındırdığı sanılan bu gezegenlerin keşfi çok önemli. 

 

Astrofizikçi Elisa Quintana, yakında yer alan yıldız sisitemlerininde benzer gezenlere ev sahipliği yapabileceğini sandıklarını ifade etti. 

Keşfetdilen Trapper 1 adı verilen küçük yıldız dünyaya yakın bir konumda yer alıyor ve bilim adamları gezegenin atmosferini kolayca inceleme fırsatı bulabilecekler. Bu ilerleyen zamanlarda yapılacak keşiflerin önünü açacağı için oldukça önemli bir keşif olarak görülüyor.

Keşfedilen 7 gezegenden 3 tanesinin su barındırabileceği üzerinde duruluyor, 7 gezegen bir birlerine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. 
Son Güncelleme: 23.02.2017 10:00
Yorumlar