26 Şubat 2017 Pazar 00:19
Hizmetçi robotlar geliyor bilim adamları çalışmalara başladı!
Filmlerde gördüğümüz hizmetçi robotlar gerçek oluyor. Özellikle yaşlı ve bakıma muhtaç kimselerin yardımcısı olacağı düşünülen hizmetçi robotlar hayatımıza ne zaman girecek bu konu henüz netleşmesede bilim adamları şimdiden kolları sıvadılar bile, Sanbot adlı robotu yakın gelecekte bir hizmetçi ya da öğretmen olarak görebiliriz.

Sevimli bir insansı robot, müşteri hizmetleri sektörüne adım atmaya hazırlanıyor. Sanbot adlı robotu yakında bir resepsiyon görevlisi ya da sınıf öğretmeni olarak görmeniz mümkün. Sıcak kanlı görünüme ve sevimli tavırlara sahip olan bu robot, okulların dışında da birçok yerde kullanılabilir.

Çinli bir şirketin geliştirdiği Sanbot, yüz ve ses tanımlaması yapabiliyor. Robot, ön ve arka kameralar ve bir sensör sayesinde çarpışmaları önlüyor. Robotun dokunma sensörleri de var. Elini sıktığınızda size yanıt veriyor.

Robotu akıllı telefonla ya da manuel olarak kullanmak mümkün. Çin’de bazı depolarda koruma görevlisi olarak kullanılan robot, havaalanlarında yolculara da yardım ediyor.

Sofia Luo, “Robot, havaalanlarında turistlere uçuş bilgilerini sunuyor. Ayrıca yolcuları gitmeleri gereken tarafa yöneltiyor.” şeklinde konuşuyor.

Çinli şirket, kullanıcılara robotu programlama fırsatı da veriyor.
Son Güncelleme: 26.02.2017 16:21
Yorumlar